معرفی کانال تلگرام @FishManiac

معرفی کانال تلگرام @FishManiac

اونایی که از نزدیک با من آشنا هستن میدونن که سالهای زیادی هست که ماهی و آکواریوم یکی از تفریحات اصلی من هست و در این زمینه همیشه سرگرم یادگیری و تحقیق هستم. روی خیلی از ماهی ها کار و تحقیق کردم و در موارد مختلفی مثل تکثیر و تغذیه و شیمی آب و شرایط نگهداری و خلاصه مسائل مختلفی که یه آکواریست باهاش مواجه هست وقت گذاشتم و قطعا هنوز ابتدای راهم و نیاز به همفکری و همراهی و کسب دانش و تجربه از دوستان فعال در این زمینه هستم. در جهت به اشتراک گذاشتن مطالب و تجارب خودمون به اتفاق دو نفر از دوستان مدت تقریبا یک سال و نیم هست که یه کانال تلگرامی داریم به نام @FishManiac که هر از گاهی مطالبی رو منتشر می کنیم. ضمن معرفی این کانال تلگرام به دوستان عزیز لیست و لینک مطالب مهمتری که در این مدت تو کانال منتشر شده رو میذارم برای دوستان شابد مفید باشه

کانال Fish Maniac مرجع اطلاعاتی پیرامون آکواریوم، ماهیان زینتی و شیلات

لیست برخی از مطالب منتشر شده در کانال @FiShManiac

 

پوسترهای منتشر شده در کانال @FishManiac

 

راهنمای خرید و نگهداری گربه ماهی اتو (otocinclus)

راهنمای خرید و نگهداری گربه ماهی اتو (otocinclus)

مدت 6 ماهه که به عنوان تجربه جدید یه آکواریوم پلنت راه انداختم. از جمله ماهی هایی که همه فروشنده ها و پلنت بازها توصیه می کنن که تو پلنت نگهداری کنیم گربه ماهی اتو یا همون کت اتو هست. منم همون ابتدای راه اندازی و پس از طی سیکل آب 4 تا کت اتو به عنوان اولین ماهی های آکواریوم خریدم و توی تانک پلنت جدید انداختم. به دلیل اینکه تجربه اولی بود که در زمینه پلنت داشتم و همزمان شد با یه سری مسائل آکواریومی دیگه پلنت من تقریبا بعد از مدت کوتاهی به فنا رفت اما اتوها صحیح و سالم به زندگی توی اون تانک ادامه دادن. بعدها فهمیدم که همون اشتباهاتی که باعث شد پلنت نابود بشه اتوهارو نجات داده!!!

یواش یواش به کت اتو علاقمند شدم و از اونجایی که از دانش فروشنده های کم دانش صنف پلنت و بدتر از اون فروشنده های گربه ماهی ها یا همون پلیکوها ناامید شده بودم دنبال مطالب مختلف در مورد نحوه نگهداری بهتر این ماهی و شاید هم تکثیر اون تو دنیای مجازی گشتم. عجیب بود که مطالب فارسی بسیار کم و در حد جملات تکراری و کلیشه ای در مورد اتو بود. تصمیم گرفتم یه راهنمای خوب انگلیسی پیدا کنم و در صورت امکان اون رو ترجمه هم بکنم، عجیب بود که برای همچین ماهی رایجی حتی مقاله و نوشته وزین و خوب به زبان انگلیسی هم خیلی کم بود. تا اینکه بالاخره یه مقاله خوب از یه ماهی باز خوب که ظاهرا اونم به شدت به اتو علاقمند شده بود پیدا کردم که ایشون تجربیات و دانش خودشون در مورد اتو رو در قالب یه مقاله ارائه کرده بود.

این مقاله رو به فارسی ترجمه کردم و شما دوستان میتونید ترجمه فارسی اون رو دانلود و مطالعه کنید. در ترجمه سعی کردم تا حد ممکن از ترکیبات و جملات ساده استفاده کنم و ضمنا مشکل اصلی مقاله که کمبود تصاویر بود با اضافه کردن چند تصویر برطرف کنم.

حتما نظرات و تجربیات خودتون رو با من در میون بذارید.

 

دانلود مقاله راهنمای خرید و نگهداری گربه ماهی اتو (Otocinclus)

نقد انیمیشن “کشتی نجات” ARK

نقد انیمیشن “کشتی نجات” ARK

چند وقت پیش پسرعموم صادق ازم خواست که یه انیمیشن رو ببینم و نظرم رو در موردش بگم. ظاهرا این انیمیشن که اسمش ARK هست و به نام “کشتی” ترجمه شده و خیلی هم معروف شده بین اهالی هنر، براش جالب بود و می خواست نظر من هم در این مورد جویا بشه. منم این چند خط رو در مورد این انیمیشن براش نوشتم که بعد از ارسال دیدم بد نیست بصورت عمومی منتشرش کنم. واقعا خوشحال میشم اگه کسی از اینورا رد شد و در مورد این نقد (یا هر اسمی که می خواید روش بذارید) نظرشو نوشت. اول شمارو به دیدن انیمیشن دعوت می کنم:

 

اول اینو بگم که اسم انیمیشن ARK هست که ترجمه تحت اللفظیش میشه “کشتی” اما تو زبان انگلیسی به کشتی میگن Ship و ARK فقط به کشتی نجاتی میگن که حضرت نوح ساخت و پیروان و حیوانات رو برای نجات سوار کشتی کرد. کلمه ARK در کتب عهد عتیق (تورات و انجیل) به عنوان کشتی نجات نوح استفاده شده!

ماجرای داستان اینه که یه ویروسی میفته به جون مردم و جوامع بشری رو همه آلوده و نابود می کنه، عده ای سوار کشتی های خیلی بزرگ میشن و میرن دنبال پیدا کردن سرزمینهای سالم که شاید نجات پیدا کنن. شخصیت اصلی داستان یهو میفهمه که اونم خونش آلوده شده و تنها راهی که براش میمونه اینه که خودشو بکشه تا باعث انتقال ویروس نشه. موقعی که میخواد خودشو بکشه وقتی میره بالای عرشه کشتی می بینه خیلیها خودشونو قبلا به دلیل آلوده بودن کشتن و اجسادشون اونجا افتاده

بعد صحنه پایانی داستان رو میبینیم که یه پرستار میاد و اسلحه رو ازش میگیره و میندازه تو سینی که دست نگهبانه اما وقتی دوربین میره روی محتویات سینی یه سری دستگیره در میبینه که نشون میده غیر از این شخص کسان دیگه ای هم بودن که می خواستن خودکشی کنن و جلوشونو گرفتن

اما چرا تفنگها رو بصورت دستگیره در می بینیم؟ این نشون میده که اینا توهم اون شخص و اشخاصی مثل اون بوده و در حقیقت دستگیره رو به شکل تفنگ میدیده

و بعد هم متوجه میشیم که شخص اصلی یه پیرمرده که روی یه ساختمان بلند شبیه به کشتی رفته و در آخر که دوربین به سمت در و تابلوی بالای در اون ساختمون حرکت میکنه (معلومه اسم اون ساختمون خیلی اهمیت داره) از ظاهر امر پیداست که یه جور آسایشگاه روانی برای کسانی هست که فکر می کنن تو اون کشتی نجات گیر افتادن. معنی تابلوی بالای در میشه “آسایشگاه کشتی” که منظورش از کشتی همون کشتی نجاته

نکته ای که تو انیمیشن نشون میده اینه که اون نمای بالا از کشتی ها نشون میده که همه کشتی ها دور یه جزیره جمع شدن ولی هیچکس داخل جزیره نرفته و احتمالا معنیش اینه که نمی خوان محل امنشون رو حتی با وجود زندگی سخت و فضای تنگی که دارن از دست بدن و ریسک کنن

انیمیشن با نوشته ای از یکی از نمایشنامه های شکسپیر (مکبث) هست که معنیش میشه این:

“زندگی به جز سایه ای سرگردان نیست، و بازیگری ناتوان که با ناآرامی در صحنه می خرامد و بعد از آن هرگز شنیده نمی شود. زندگی داستان ابلهانه احمقی است پر از خشم و هیاهو که گواه بر هیچ چیز نیست”

این جملات مربوط به نمایشنامه مکبث هست که بعد از مرگ همسرش اینهارو میگه.

در کل اگر بخوام جمع بندی کنم هدف این انیمیشن نشون دادن پوچی احساسات و عقاید آدماست و می خواد بگه اگه با خودمون صادق باشیم میتونیم دنیای دیگه ای اطراف خودمون ببینیم و اگر با خودمون صادق نباشیم بعد از گذشت عمرمون هنوز هم به اعتقادات خودمون که غلط هستن (توهم) چسبیدیم و حاضر نیستیم حقیقت رو بپذیریم.

 

پی نوشت: مسلما ترجمه نمایشنامه های شکسپیر کار من نیست و این ترجمه هم با کمک گوگل پیدا کردم. متاسفانه لینک اون با توجه به گذشت زمان یادم نیست و همینجا از مترجمش پوزش می خوام.

نکاتی در مورد یه ایمیل درخواست پروژه

یکی از بازدیدکنندگان وب سایتم یه ایمیل برای من فرستاده که من یه برنامه می خوام چنین و چنان با فلان مشخصات و بهمان امکانات! از ظاهر ایمیل میشه فهمید که منظور ایشون یه پروژه دانشجویی بوده. در این مورد 2 نکته به ذهنم رسید که بهشون اشاره می کنم:

– پروژه دانشجویی برای بالا بردن توانایی های دانشجو بهش داده میشه و باید خودش انجام بده. اینو همیشه بهش معتقد بودم و هستم و نه هیچ پروژه ای رو در زمان دانشجویی خودم به کسی دادم و نه هیچ پروژه دانشجویی کسی رو انجام دادم. اما در صورتی که دوستان سوال و یا مشکلی داشته باشن در حد توان راهنمایی کردم و خواهم کرد. فراموش نکنیم که این مدرک ما نیست که در آینده تو بازار کار برای ما پول درمیاره بلکه دانش و تجربه ماست (البته حساب کسانی که پول و پارتی دارن جداست).

– چند وقت پیش کتابی برای آموزش زبان به ما معرفی و تدریس شد که اغلب مطالب مطرح شده در این کتاب مربوط میشه به اتیکت یعنی آداب و رسوم رایج در جامعه!  به عنوان مثال آداب نوشتن و ارسال ایمیل برای یک دوست یا مدیر خودتون یا رییس دانشگاهتون یا پستها و جایگاه های مختلف فرق داره و یا نوع و لحن نوشتار شما در محتوای ایمیل با توجه به نوع محتوا فرق داره مثلا در صورتی که درخواستی از کسی دارید لحن نوشته شما با زمانی که می خواهید نکته ای را به یکی از دانشجوهاتون و یا دوستانتون گوشزد کنید فرق داره.  اون عزیزی که درخواست پروژه از کسی داره صرفنظر از مورد اولی که درباره پروژه های دانشجویی عرض کردم باید بدونه که باید از لحن مناسب استفاده کنه نه از جملات امری و دستوری!

چه خوبه که همه ما به قول معروف اتیکت داشته باشیم، منظور اینه که آداب و رسوم هر کاری رو رعایت کنیم.

تست برنامه Microsoft Live Writer

تصمیم گرفتم یه دستی به سرو گوش وبلاگ بکشم ولی برای این کار باید اول راهی برای ساده تر شدن فرآیند آپدیت بلاگ پیدا میکردم. تو وبلاگ اسکات هنسلمن برنامه Microsoft Live Writer رو معرفی کرده بود و خیلی هم ازش تعریف کرده بود. به همین خاطر گزینه اول همین برنامه انتخاب شد. تا اینجای کار که عملکردش خیلی خوب بود و براحتی با مکانیزم وبلاگ من کنار اومد. این پست هم علاوه بر معرفی این برنامه یه جورایی تست اونم هست. نتیجه رو هم که خودتون می بینید!

1464008_783034638378374_220801857_n